13th Asian Games Exhibition

Exhibition Game by Game Schedule and Results
Date          Opponent                        Location                Tournament                W/L  Scores
May 13        Inter-Squad Scrimmage           Ormoc City              Southern Tour                  North 74, South 72
May 14        Inter-Squad Scrimmage           Cebu City               Southern Tour                  North 83, South 70
May 16        Inter-Squad Scrimmage           Bago City               Southern Tour                  North 77, South 73
May 17        Inter-Squad Scrimmage           Iloilo City             Southern Tour                  South 95, North 73
July 9        PBA All-Star Selection          New Cebu Coliseum       PBA All-Star Game          W   114-109
July 12       PBA All-Star Selection          Cuneta Astrodome        PBA All-Star Game          W   107-92
August 26     China                           Araneta Coliseum        Exhibition                 L    70-78
August 30     Saudi Arabia                    Taipei, Taiwan          Jones Cup                  W    78-60
September 1   Japan                           Taipei, Taiwan          Jones Cup                  W    90-87 OT
September 2   Thailand                        Taipei, Taiwan          Jones Cup                  W    84-34
September 3   Costa Rica                      Taipei, Taiwan          Jones Cup                  W    83-72
September 4   South Korea                     Taipei, Taiwan          Jones Cup                  W    96-77
September 5   Chinese Taipei                  Taipei, Taiwan          Jones Cup                  W    82-72
September 8   San Miguel Beermen              Cuneta Astrodome        PBA Centennial Cup         L    50-60
September 11  Ginebra                         Araneta Coliseum        PBA Centennial Cup         L    72-89
September 15  Mobiline Phone Pals             Cuneta Astrodome        PBA Centennial Cup         L    50-65
September 18  Purefoods Tender Juicy Hotdog   Araneta Coliseum        PBA Centennial Cup         L    59-79
September 20  Alaska                          Cuneta Astrodome        PBA Centennial Cup         L    57-85
September 26  Sta. Lucia Realtors             Rizal High School       PBA Centennial Cup         W    78-72
September 29  Formula Shell SUPER Unleaded    Cuneta Astrodome        PBA Centinnial Cup         L    57-73
October 2     Pop Cola                        Araneta Coliseum        PBA Centinnial Cup         L    58-75
October 30    Northwest Christian College     Eugene, Oregon          U. S. Basketball Academy   W    75-72
November 1    Iowa Hawkeyes                   Iowa City, Iowa         U. S. NCAA College Tour    L    64-84
November 2    Drake Bulldogs                  Des Moines, Iowa        U. S. NCAA College Tour    L    57-81
November 3    Missouri-Kansas City Kangaroos  Kansas City, Missouri   U. S. NCAA College Tour    L    55-78
November 5    Southwest Missouri State Bears  Springfield, Missouri   U. S. NCAA College Tour    L    53-88
November 7    Missouri-Rolla                  Rolla, Missouri         U. S. NCAA College Tour    W    72-71 OT
November 9    Missouri Tigers                 Columbia, Missouri      U. S. NCAA College Tour    L    47-77
November 10   Tulsa Golden Hurricane          Tulsa, Oklahoma         U. S. NCAA College Tour    L    59-94
November 12   Arkansas Razorbacks             Fayetteville, Arkansas  U. S. NCAA College Tour    L    81-99
November 14   Wichita State Shockers          Wichita, Kansas         U. S. NCAA College Tour    L    56-84
November 16   Minnesota Golden Gopher         Twin Cities, Minnesota  U. S. NCAA College Tour    L    55-98
Roster (as of June 27)
14 Player Line-Up        PBA Team
Johnny Abarrientos       Alaska
Marlou Aquino            Ginebra
Allan Caidic             San Miguel Beermen
Jeffrey Cariaso          Mobiline Phone Pals
Kenneth Duremdes         Alaska
Dennis Espino            Sta. Lucia Realtors
E. J. Feihl              Purefoods Tender Juicy Hotdog
*Rene Bong Hawkins Jr.   Alaska
Jojo Lastimosa           Alaska
Zandro Jun Limpot Jr.    Sta. Lucia Realtors
Vergel Meneses           Pop Cola
Alvin Patrimonio         Purefoods Tender Juicy Hotdog
Olsen Racela             San Miguel Beermen
Andy Seigle              Mobiline Phone Pals
*Injured. Won't be able to play for the rest of the year
Roster
First 18 Players            PBA Team                      Inter-Squad Scrimmage
Johnny Abarrientos          Alaska                        North
*Nelson Asaytono            San Miguel Beermen            North
Marlou Aquino               Gordon's Gin Boars            North
*Bonel Balingit             Pop Cola                      South
Jeffrey Cariaso             Mobiline Phone Pals           South
*Jerry Codinera             Purefoods Carne Norte         North
Kenneth Duremdes            Alaska                        South
Dennis Espino               Sta. Lucia Realtors           North/South
E. J. Feihl                 Purefoods Carne Norte         North
*+Rene Bong Hawkins Jr.     Alaska                        North
*Vince Hizon                Gordon's Gin Boars            South
Jojo Lastimosa              Alaska                        South
Zandro Jun Limpot Jr.       Sta. Lucia Realtors           South
Vergel Meneses              Pop Cola                      North
*Victor Pablo               Formula Shell SUPER Unleaded  North
Alvin Patrimonio            Purefoods Carne Norte         South
Olsen Racela                San Miguel Beermen            South
Andy Seigle                 Mobiline Phone Pals           South
Allan Caidic (19th Player)  San Miguel Beermen            North
*Players didn't make the first cut
+Injured

Team Manager: Joaqui Trillo of Alaska
Head Coach: Tim Cone of Alaska
Assistant Coach: Chot Reyes of Metropolitan Basketball Association MBA
Assistant Coach: Aric del Rosario of Metropolitan Basketball Association MBA and University of Santo Tomas

Final Statistics (Points only)
Players                Games Played  Total Points  Average  High
Kenneth Duremdes            31           355         11.5     22
Johnny Abarrientos          32           268          8.4     16
Zandro Jun Limpot Jr.       31           246          7.9     20
Vergel Meneses              30           222          7.4     20
Marlou Aquino               31           206          6.7     14
Dennis Espino               32           210          6.6     23
Alvin Patrimonio            32           195          6.1     13
Allan Caidic                30           175          5.8     24
Andy Seigle                 23           111          4.8     12
Jeffrey Cariaso             29           122          4.2     14
Jojo Lastimosa              30           116          3.9     13
Olsen Racela                31           104          3.4     10
E. J. Feihl                 28            87          3.1      8
Vince Hizon                  4            35          8.8     14
Rene Bong Hawkins Jr.        4            33          8.3     10
Bonel Balingit               4            27          6.8     11
Jerry Codinera               3            19          6.3     13
Victor Pablo                 4            23          5.8      8
Nelson Asaytono              4            20          5.0      7
Two Points missing from the South Korea (Jones Cup) game

Highlights:
Southern Tour Most Valuable Player: Dennis Espino
PBA All-Star Series Most Valuable Player: Vergel Meneses

[Main Menu | Philippine Basketball | Asian Games | 1998 Asian Games]