10th ABC Champions Cup


Ghazir Club Court
Beirut, Lebanon
May 22 to May 29, 1999
Pasig Rizal Pirates (Philippines) Record: 0-5
Game by Game Schedule and Results
Date    Opponents                             Scores  W/L  Round
May 22  Liaoning Basketball Club (China)       66-97   L   Preliminary Round Group A
May 23  Al Itihad (Saudi Arabia)               50-69   L   Preliminary Round Group A
May 26  Central Sport Club Army (Kazakhstan)   71-85   L   Preliminary Round Group A
May 28  Japanese Basketball League Selection   52-60   L   5/8 Placing
May 29  Central Sport Club Army (Kazakhstan)   67-68   L   7/8 Placing
Roster (Pasig Rizal Pirates Metropolitan Basketball Association MBA)
No. Players             Position   Height
 4  Gido Babilonia      Center      6-6
 5  Sonny Cabatu        Center      6-5
 6  Patrick Benedicto   Forward     6-3
 7  Sunnyboy Margate    Guard       6-2
 8  Lowell Briones      Guard       6-2
 9  Francis Adriano     Forward     6-1
10  John Dumont         Guard       6-5
11  Bong Ravena         Forward     6-2
12  Joselito Aguilar    Forward     6-4
13  Jonathan de Guzman  Guard       5-11
14  Gilbert Castillo    Forward     6-4
15  Jancen Magat        Guard       5-10
Head of Delegation: Jalasco Godo Fredo
Management Official: Noel M. Carino
Head Coach: Leopold M. Tirol
Assistant Coach: Joel Banal
Participating Teams
Preliminary Round Groupings
Group A
Al Itihad (Saudi Arabia)
Central Sport Club Army (Kazakhstan)
Liaoning Basketball Club (China)
Pasig Rizal Pirates (Philippines)

Group B
Japanese Basketball League Selection
Al Sagesse (Lebanon)
Orthodox (Jordan)
Petronas (Malaysia)

Final Standings
1. Al Sagesse (Lebanon) (4-1)
2. Liaoning Basketball Club (China) (4-1)
3. Petronas (Malaysia) (3-2)
4. Al Itihad (Saudi Arabia) (2-3)
5. Japanese Basketball League Selection (3-2)
6. Orthodox (Jordan) (2-3)
7. Central Sport Club Army (Kazakhstan) (2-3)
8. Pasig Rizal Pirates (Philippines) (0-5)

Entire Game by Game Schedule and Results
May 22
Petronas (Malaysia) 63, Japanese Basketball League Selection 53
Liaoning Basketball Club (China) 97, Pasig Rizal Pirates (Philippines) 66
Orthodox (Jordan) 56, Al Sagesse (Lebanon) 49

May 23
Al Itihad (Saudi Arabia) 69, Pasig Rizal Pirates (Philippines) 50
Al Sagesse (Lebanon) 84, Japanese Basketball League Selection 70

May 24
Japanese Basketball League Selection 72, Orthodox (Jordan) 64
Liaoning Basketball Club (China) 86, Central Sport Club Army (Kazakhstan) 71

May 25
Al Itihad (Saudi Arabia) 84, Central Sport Club Army (Kazakhstan) 64
Al Sagesse (Lebanon) 96, Petronas (Malaysia) 66

May 26
Central Sport Club Army (Kazakhstan) 85, Pasig Rizal Pirates (Philippines) 71
Liaoning Basketball Club (China) 87, Al Itihad (Saudi Arabia) 78
Petronas (Malaysia) 68, Orthodox (Jordan) 61

May 28 Semi Finals and Placing Round
Japanese Basketball League Selection 60, Pasig Rizal Pirates (Philippines) 52
Orthodox (Jordan) 91, Central Sport Club Army (Kazakhstan) 63
Liaoning Basketball Club (China) 60, Petronas (Malaysia) 59
Al Sagesse (Lebanon) 64, Al Itihad (Saudi Arabia) 55

May 29 Final Placing Round
Central Sport Club Army (Kazakhstan) 68, Pasig Rizal Pirates (Philippines) 67 Seventh Place Game
Japanese Basketball League Selection 51, Orthodox (Jordan) 47 Fifth Place Game
Petronas (Malaysia) 58, Al Itihad (Saudi Arabia) 55 Third Place Game
Al Sagesse (Lebanon) 84, Liaoning Basketball Club (China) 71 Championship Game

[Main Menu | Philippine Basketball | FIBA ASIA Champions Cup]